7 rzeczy, które chciałabym by wiedziano o Wicca


1. Wiccańska teologia jest różnorodna.

W Wicca możesz być panteistą, politeistą, ateistą, duoteistą, monistą, monoteistą-neoplatonistą, polimorfistą lub wszystkimi na raz i raczej nikt nie będzie miał nic przeciwko.

2. Istnieje wiele różnych tradycji Wicca i czarownictwa, ale nie wszystkie czarownice są Wiccanami.

Obecnie na świecie istnieje wiele gałęzi Wicca, niektóre inicjacyjne-kościelne, inne z konkretnymi liniami wywodzącymi się od Geralda Gardnera, a jeszcze inne wręcz przeciwnie. Różnią się pomiędzy sobą praktykami i stylami. W UK Gardnerianie i Aleksandryjczycy chętnie pracują razem w jednym kręgu, a wiele kowenów posiada podwójny rodowód gardneriańsko-aleksandryjski. W UK oraz Europie uznajemy, że nie trzeba tworzyć nowej tradycji tylko dlatego, że zmieniłeś jakąś drobną część swoich rytuałów. W Stanach Zjednoczonych, koweny gardneriańskie oraz aleksandryjskie zwane są Brytyjskim Wicca Tradycyjnym.
Istnieją także inne typy czarownictwa - Reclaiming, Feri, tradycja Cochrane'a, Tradycja 1734, oraz wiele innych - które nie używają w swym nazewnictwie słowa ''Wicca''.

Nie wszystkie czarownice są Wiccanami, ale wszyscy Wiccanie są czarownicami.

3. Jak zapytać o trening i inicjację do kowenu?

Jeśli masz zamiar napisać do kowenu i poprosić o trening w Wicca, oczekuj, że będzie to wymagało dojazdów, nierzadko dość dalekich, a także spotkań twarzą w twarz i rytuałów. Wiccanie nie oferują kursów korespondencyjnych, bo Wicca jest religią praktyki ''tu i teraz''. 
Jeśli przeprowadziłeś rytuał samodedykacji swojej ścieżce to wspaniale, ale nie obrażaj się kiedy kowen zechce abyś był inicjowany w ich grupę oraz linię. Samodedykacja może być wspaniałym i znaczącym doświadczeniem i prawdziwym spotkaniem z pogańskimi Bóstwami, ale jest czymś bardzo różnym od inicjacji w kowen. 

Kiedy dojdziesz do końca treningu, prawdopodobnie będziesz gotowy do inicjacji pierwszego stopnia. Stary zwyczaj głosi, że to ty prosisz potencjalnego inicjatora o inicjację (arcykapłana jeśli jesteś kobietą, arcykapłankę jeśli mężczyzną). Trzeba jednak podkreślić, że wiccański trening niekoniecznie musi się zakończyć inicjacją - kowen może zadecydować, że nie będziesz do niego pasował, albo że po prostu nie jesteś na nią gotowy. Stanie się to jasne przed końcem treningu, zarówno dla ciebie jak i dla nich.

Po jakimś czasie od pierwszego stopnia poczujesz, że jesteś gotowy na drugi stopień. Jednak tutaj tradycja jest nieco inna i ten stopień może jedynie być oferowany przez twoich arcykapłanów i o niego się nie prosi jak w przypadku pierwszego stopnia.

4. Za Wicca Inicjacyjne nie pobiera się opłaty 

Nie pobieramy opłaty za trening. Arcykapłani mogą jednak poprosić o drobne składki na rzecz materiałów świątynnych (świec, kadzidła itd) i za papier użyty do druku materiałów treningowych. 
Od każdego członka kowenu oczekuje się również, że przyniesie jedzenie na wspólną ucztę. Uważam, że właściwym jest pobieranie opłat za zrękowiny, rytuały nazywania dzieci, czytanie kart Tarota, run, a także za warsztaty na różnorakich wydarzeniach itd. 

Myślałam dość długo o relacji pogan z pieniędzmi i doszłam do wniosku, że powinniśmy o tym  częściej rozmawiać.

5. Wicca jest tak religią, jak i rzemiosłem.

Niektórzy poszukujący mają nieodparte wrażenie, że Wicca to tylko zestaw technik magicznych oraz, że nie muszą angażować się w pracę z pogańskimi Bóstwami. Otóż nie. Wicca jest religią pogańską, co oznacza, że w *jakiś* sposób czcimy pogańskie bóstwa.

Ponoć istnieją chrześcijano-poganie, chrześcijano-wiccanie i czarownice żydowskie, które czczą Yahwe i Aszerę, lub Yahwe i Szekinę, albo też Jezusa i Maryję....jednak większość Wiccan jest poganami. 
Istnieją też tacy, którzy uznają, że Wicca nie jest czarownictwem. Oczywiście, że jest. Nazwa Wicca była używana jako określenie Rzemiosła, w czasach, w których problematycznym było używanie słowa ''czarownica'', ponieważ ludzie automatycznie łączyli je z czczeniem diabła. 

6. Nie istnieje takie coś jak ''czarne czarownictwo'' i ''białe czarownictwo''.

Jednym z najbardziej denerwujących pytań jest: ''czy jesteś czarną czarownicą, czy białą?''. 

Kategorie białego i czarnego czarownictwa zostały wykreowane przez Kościoł w czasach prześladowań, ponieważ wierzył on, że białe czarownice inwokowały anioły, a czarne - diabły. 
Nie pasuje to do pogańskiego kontekstu, ponieważ stricte pogańska teologia nie włącza aniołów i diabłów, lub też przeciwstawnych sobie konceptów dobra i zła. 

Większość Wiccan i innych czarownic wierzy, że nasza magia pochodzi z energii istniejących w Naturze i ma niewiele wspólnego z czymś nadprzyrodzonym. Jeśli ktoś zada mi powyższe pytanie, moją odpowiedzią będzie zazwyczaj ''jestem zieloną czarownicą''.  Takie pytanie sugeruje również czarno-biały pogląd na moralność i etykę, podczas gdy mamy skłonność wierzyć, że moralność jest bardzo złożona i kontekstowa. 

7. Prawo Trójpowrotu nie znaczy tego, co myślisz, że znaczy.

Prawo Trójpowrotu jest nakazem zwrotu dobra trzykrotnie, kiedy dobro otrzymasz. Nie jest przekonaniem, że jeśli wyrządzisz krzywdę, to istnieje jakieś kosmiczne prawo karmy, które powoduje, że w zamian za to doświadczysz potrójnie wymierzonej krzywdy. 

Autorka: Yvonne Aburrow
Tłumaczenie: Katla 
--------------------------------------------

Yvonne Aburrow  - Jest poganką od 1987 roku, a inicjowaną wiccanką od 1991 roku. Posiada tytuł magistra współczesnych religii i duchowości Uniwersytetu Bath Spa. Obecnie mieszka i pracuje w Kanadzie. Jest autorką książek o mitologii, folklorze oraz o Wicca. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz